تبلیغات
علوم آزمایشگاهی - انزیم های کبدی
 
علوم آزمایشگاهی
بهارشفایافتن مسرت پزشک ازدرمان شکربیمارازطراوت جسم درگرورسالت تشخیص توست...
 
 
پنجشنبه 28 مرداد 1389 :: نویسنده : امین شیرین نیا
بزرگترین غده بدن است و بعد از پوست بزرگترین عضو بدن است كه در زیر پرده دیافراگم قرار گرفته است كبد در بسیاری از اعمال متابولیكی بدن از جمله پروتئین سازی و سم زدایی شركت دارد . از دیگر اعمال سلولهای كبدی ذخیره سازی مواد مختلفی از جمله تری گلیسرید ، گلیكوژن و ویتامینها می باشد ، اعمال متابولیكی سلولهای كبدی كه مهمترین آن گلوكونئوژنز یا تبدیل چربیها و اسید های آمینه به گلوكز و دآمیناسیون اسیدهای آمینه برای تولید اوره است .

آنزیمهای پلاسما :

در پلاسما دو دسته آنزیم وجود دارد :

1. آنزیم هایی كه عمل بخصوصی را در خون به عهده دارند مانند فاكتورهای انعقادی

2. آنزیم هایی كه در اثر ضایعات وارد به سلولها و متلاشی شدن آنها وارد خون می شوند.

در افراد سالم فعالیت آنزیمها در پلاسما در سطح نسبتاً پائینی قرار دارد . البته سطح بعضی از آنزیمهای پلاسما متعاقب ورزش ( CK ) و غذا خوردن ( Alp ) افزایش پیدا می كند .

افزایش سطح آنزیمهای پلاسما به علت تراوش غیر طبیعی آنها از سلولها و ورودشان به جریان خون به یكی از حالات زیر بستگی دارد :

1- نكروز یا ضایعات شدید سلولی كه بیشتر در اثر نرسیدن خون به سلول یا مواد سمی ایجاد می شود كه این آنزیمها جزو آنزیمهای سیتوپلاسم سلول هستند .

2- افزایش تكثیر سلولی : این حالت در بیماری نئوپلاستیك یا مواردی كه فعالیت استئوبلاست ها افزایش می یابد اتفاق می افتد .

3- افزایش غلظت آنزیم در داخل سلول : كه در برخی بیماریها یا مصرف بعضی از داروها اتفاق می افتد مانند گاما گلوتامیل ترانسفراز

4- انسداد مجاری صفراوی : مانند افزایش فعالیت آنزیم الكالن فسفاتاز


نوع مطلب :
برچسب ها : كبد، آنزیم، اسید های آمینه، CK، Alp،
درباره وبلاگ


وظیفه اصلی رشته علوم آزمایشگاهی شناخت علل ایجاد بیماریهای مختلف و عوامل ایجاد کننده آنها می‌باشد. ابزاری که در تشخیص و درمان بیماری‌های مختلف بکار می‌رود تحت عنوان پاراکلینیک می‌باشد که می‌توان به رشته‌هایی از قبیل رادیولوژی، رشته‌های توانبخشی و پرستاری اشاره کرد.
در این رشته می‌توان به نکته مهمّی اشاره کرد و آن آزمایشگاه‌های مجهز است که طی سال‌های اخیر توسط بخش دولتی و خصوصی گسترش یافته و زمینه مناسبی را برای اشتغال در این رشته فراهم نموده در حال حاضر این رشته در دو مقطع کاردانی و کارشناسی ناپیوسته در اغلب دانشگاههای علوم پزشکی کشور دانشجو می‌پذیرد.
در پایان قابل‌ ذکر است که این رشته به دلیل نیاز به امکانات و وسائل، یکی از رشته‌های پرهزینه است. البته در دانشگاه های علوم پزشکی کشور، اغلب وسائل و امکانات در اختیار دانشجویان قرار می‌گیرد.
کار و تحصیل در این رشته به دلیل خطر بالای آلودگی محیط آزمایشگاهها نیازمند توجه و دقت بالائی است

مدیر وبلاگ : امین شیرین نیا
نویسندگان
نظرسنجی
به کدام یک از رشته های زیر علاقه دارید؟
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
پایگاه اینترنتی امدادگران ایران  www.emdadgar.com