تبلیغات
علوم آزمایشگاهی - کپسول
 
علوم آزمایشگاهی
بهارشفایافتن مسرت پزشک ازدرمان شکربیمارازطراوت جسم درگرورسالت تشخیص توست...
 
 
پنجشنبه 1 مهر 1389 :: نویسنده : امین شیرین نیا

  کپسول باکتری ها

کپسول باکتری ها یک لایه لو ابی یا گلیکوکالیس است که بیرونی ترین لایه ی سلول باکتریایی را میپوشاند.کپسول در همه ی باکتری ها وجود نداری.اما باکتری هایی که دارای کپسول اند چند ویژگی دارند اول اینکه کلنی این باکتری ها حالت کره ای و کش دار دارد(smooth) و در رنگ امیزی های مختلف رنگ نمیگیرد.

باکتری فاقد کپسول کلنی خشک و خشن دارند (rough) گاها ضخامت کپسول از باکتری خیلی بیشتر است.باکتر های کپسول دار بیماری زا اند و کپسولشان عامل چسبندگی و مقاومت انها و در واقع بیماری زایی میشود به این حالت" پاتوژنی سیته "میگویند یعنی بیماری زایی.خاصیت دیگری که ایجاد میکنند انتی ژنیک بودن است و انتی فاگوسیتوز.

بعضی کپسول ها مخصوصا پلی ساکاریدها در آب حل میشوند.اما بعضی پلی پپتیدی بوده و از اسید امینه دی گلوتامیک استفاده میشود و بعضی از ترکیبی از هردو اند.

کپسول ها در باکتری های جوان ضخامت بیشتری دارند بنابراین باید در محیط های غنی کشت داده شوند تا ضخامت کپسول مطلوب باشد برای رنگ امیزی.رنگ امیزیی کپسول ها به روش نگروزین-His-انتونی انجام میگیرد.در دو روش اخر دقت کار بالا تر است ونتیجه ی کار هم به مراتب واضح تر و بهتر خواهد بود.مشاهده ی کپسول هم در ازمایشگاه با عدسی 100 میکروسکوپ های نوری صورت میگیرد.

نوع مطلب : میکروبیولوژی، 
برچسب ها :
درباره وبلاگ


وظیفه اصلی رشته علوم آزمایشگاهی شناخت علل ایجاد بیماریهای مختلف و عوامل ایجاد کننده آنها می‌باشد. ابزاری که در تشخیص و درمان بیماری‌های مختلف بکار می‌رود تحت عنوان پاراکلینیک می‌باشد که می‌توان به رشته‌هایی از قبیل رادیولوژی، رشته‌های توانبخشی و پرستاری اشاره کرد.
در این رشته می‌توان به نکته مهمّی اشاره کرد و آن آزمایشگاه‌های مجهز است که طی سال‌های اخیر توسط بخش دولتی و خصوصی گسترش یافته و زمینه مناسبی را برای اشتغال در این رشته فراهم نموده در حال حاضر این رشته در دو مقطع کاردانی و کارشناسی ناپیوسته در اغلب دانشگاههای علوم پزشکی کشور دانشجو می‌پذیرد.
در پایان قابل‌ ذکر است که این رشته به دلیل نیاز به امکانات و وسائل، یکی از رشته‌های پرهزینه است. البته در دانشگاه های علوم پزشکی کشور، اغلب وسائل و امکانات در اختیار دانشجویان قرار می‌گیرد.
کار و تحصیل در این رشته به دلیل خطر بالای آلودگی محیط آزمایشگاهها نیازمند توجه و دقت بالائی است

مدیر وبلاگ : امین شیرین نیا
نویسندگان
نظرسنجی
به کدام یک از رشته های زیر علاقه دارید؟
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
پایگاه اینترنتی امدادگران ایران  www.emdadgar.com