علوم آزمایشگاهی
بهارشفایافتن مسرت پزشک ازدرمان شکربیمارازطراوت جسم درگرورسالت تشخیص توست...
 
 
پنجشنبه 28 مرداد 1389 :: نویسنده : امین شیرین نیا
بزرگترین غده بدن است و بعد از پوست بزرگترین عضو بدن است كه در زیر پرده دیافراگم قرار گرفته است كبد در بسیاری از اعمال متابولیكی بدن از جمله پروتئین سازی و سم زدایی شركت دارد . از دیگر اعمال سلولهای كبدی ذخیره سازی مواد مختلفی از جمله تری گلیسرید ، گلیكوژن و ویتامینها می باشد ، اعمال متابولیكی سلولهای كبدی كه مهمترین آن گلوكونئوژنز یا تبدیل چربیها و اسید های آمینه به گلوكز و دآمیناسیون اسیدهای آمینه برای تولید اوره است .

آنزیمهای پلاسما :

در پلاسما دو دسته آنزیم وجود دارد :

1. آنزیم هایی كه عمل بخصوصی را در خون به عهده دارند مانند فاكتورهای انعقادی

2. آنزیم هایی كه در اثر ضایعات وارد به سلولها و متلاشی شدن آنها وارد خون می شوند.

در افراد سالم فعالیت آنزیمها در پلاسما در سطح نسبتاً پائینی قرار دارد . البته سطح بعضی از آنزیمهای پلاسما متعاقب ورزش ( CK ) و غذا خوردن ( Alp ) افزایش پیدا می كند .

افزایش سطح آنزیمهای پلاسما به علت تراوش غیر طبیعی آنها از سلولها و ورودشان به جریان خون به یكی از حالات زیر بستگی دارد :

1- نكروز یا ضایعات شدید سلولی كه بیشتر در اثر نرسیدن خون به سلول یا مواد سمی ایجاد می شود كه این آنزیمها جزو آنزیمهای سیتوپلاسم سلول هستند .

2- افزایش تكثیر سلولی : این حالت در بیماری نئوپلاستیك یا مواردی كه فعالیت استئوبلاست ها افزایش می یابد اتفاق می افتد .

3- افزایش غلظت آنزیم در داخل سلول : كه در برخی بیماریها یا مصرف بعضی از داروها اتفاق می افتد مانند گاما گلوتامیل ترانسفراز

4- انسداد مجاری صفراوی : مانند افزایش فعالیت آنزیم الكالن فسفاتاز


نوع مطلب :
برچسب ها : كبد، آنزیم، اسید های آمینه، CK، Alp،


یکشنبه 24 مرداد 1389 :: نویسنده : امین شیرین نیا

در بیماری های مختلف مقدار هورمون ها در خون افزایش یا کاهش می یابد. پزشک می تواند این گونه بیماری ها را با دانستن مقدار یک هورمون در خون تشخیص دهد. از این رو، پس از معاینه ی بیمار اگر برخی از نشانه های بیماری هورمونی را در او تشخیص دهد، بررسی هورمونی را به بیمار پیشنهاد می کند. بیمار به آزمایشگاه تشخیص طبی مراجعه می کند و در بخش هورمون شناسی از او مقداری خون می گیرند و با کمک ابزارها و روش های زیست شیمیایی میزان هورمون ها در خون وی اندازه گیری می شود.

به طور معمول مقدار هورمون ها در خون بسیار پایین است. بنابراین، برای اندازه گیری هورمون ها باید از ابزارهای بسیار حساسی کمک گرفت تا بتوان مقدار عادی و غیر عادی را از هم تشخیص داد. در همه ی روش های اندازه گیری هورمون ها، پادتن ها(آنتی بادی ها) نقش بنیادی دارند. پادتن ها مولکول های پروتئینی هستند که دستگاه ایمنی در برابر مولکول های بیگانه تولید و ترشح می کند. هر نوع پادتن فقط به یک نوع مولکول خارجی متصل می شود. بنابراین می توان با تزریق تک تک هورمون ها به جانورانی مانند خرگوش دستگاه ایمنی آن ها را به ساختن پادتن های ویژه ی هر هورمون وادار کرد. برای مثال، با تزریق انسولین انسانی به خرگوش، دستگاه ایمنی جانور که این مولکول را بیگانه تلقی می کند به تولید پادتنی می پردازد که فقط به انسولین انسانی متصل می شود. این پادتن ها را می توان از خون جانور جدا و برای اندازه گیری هورمون ها به کار برد.

● سنجش رادیوایمنی:

اصول سنجش رادیوایمنی از این قرار است:

۱) مقدار زیادی پادتن برای هورمون مورد نظر تهیه می شود.

۲) مقداری هورمون خالص با ایزوتوپ رادیو اکتیو نشان دار می شود.

۳) مقداری از پلاسمای خون فرد مورد نظر با پادتن هورمون و مقدار مشخصی هورمون نشان دار مخلوط می شود.

در این مخلوط، هورمون موجود در پلاسما با هورمون نشان دار بر سر اتصال به پادتن با هم رقابت می کنند. در این رقابت مقدار هر کدام از هورمون ها(غیر نشاندار و نشاندار) با غلظت آن ها متناسب است. اما مقدار پادتن باید کمتر از آن باشد که تمام هورمون نشاندار و هورمون غیر نشان دار به آن متصل شوند.

۴) پس از آن که رقابت به پایان رسید، مجتمع "هورمون پادتن" از بقیه ی مخلوط جدا و مقدار هورمون رادیواکتیو با دستگاه رادیو اکتیوسنج اندازه گیری می شود.

اگر مقدار رادیواکتیو سنجش شده بالا باشد، نشان می دهد مقدار زیادی هورمون نشان دار به پادتن ها متصل شده است. بنابراین مقدار اندکی هورمون غیر نشاندار با هورمون نشان دار رقابت کرده و بنابراین غلظت هورمون غیر نشان دار در پلاسمای مورد سنجش کم بوده است.

اگر مقدار رادیواکتیو سنجش شده پایین باشد، نشان می دهد مقدار اندکی هورمون نشان دار به پادتن ها متصل شده است. بنابراین مقدار زیادی هورمون غیر نشان دار با هورمون نشان دار رقابت کرده و بنابراین غلظت هورمون غیر نشان دار در پلاسمای مورد سنجش زیاد بوده است.

۵) برای این که اندازه گیری از حالت کیفی به حالت کمی (مقداری) تبدیل شود، رادیو ایمنی با غلظت های مختلف اما مشخصی از هورمون غیر نشان دار انجام می شود. آنگاه منحنی استانداردی تهیه می شود که با داشتن آن می توان غلظت یک هورمون را به طور دقیق مشخص کرد.

امروزه همه ی مواد لازم برای انجام رادیوایمنی جهت سنجش هورمون ها در بسته بندی های ویژه ای به نام "کیت" در اختیار آزمایشگاه ها قرار می گیرد. چگونگی بهره گیری از کیت و در واقع چگونگی انجام رادیوایمنی در دفترچه ی راهنمای آن آمده است.

۱) پادتن هورمون مورد نظر به ته لوله های ویژه متصل است.

۲) هورمون نشان دار و هورمون غیر نشان دار به لوله ها افزوده می شوند.

۳) دو هورمون برای اتصال به پادتن رقابت می کنند. هورمون هایی که متصل نشده اند شسته می شوند.

۴) مقدار هورمون نشاندار با دستگاه تعیین و غلظت هورمون غیر نشان دار بر پایه ی آن محاسبه می شود.

● سنجش ایمنی آنزیم: ELISA

این روش تفاوت بنیادی با سنجش رادیوایمنی ندارد. فقط در این روش به جای ماده ی رادیواکتیو از فعالیت آنزیمی بهره گرفته می شود. به عبارت دیگر، به جای هورمون نشان دار ، هورمونی به کار می رود که به آنزیم پراکسیداز متصل است. در صورتی که سوبسترا(ماده واکنشگر)ی این آنزیم در محیط باشد، این آنزیم آن را به فرآورده ی رنگینی تبدیل می کند. با روش رنگ سنجی می توان مقدار فرآورده ی تولید شده و به عبارتی میزان هورمون نشان دار را تعیین کرد. در سنجش ایمنی آنزیم نیز تعیین مقدار هورمون در نمونه ی پلاسما به کمک منحنی استاندارد انجام می شود.

توجه: در این جا اصول کلی سنجش هورمون ها بیان شد. جزپیات این کار بر پایه ی نوع هورمون یا شیوه ی ابداعی شرکتی که کیت را تولید می کند ، ممکن است اندکی تفاوت داشته باشد.

● مقدار هورمونها و علتشناسی بیماریها

در این جا با یک مثال می خواهیم شرح دهیم که دانستن مقدار هورمون ها چگونه به پزشک در تشخیص علت بیماری کمک می کند.

همان گونه که می دانید غده هیپوفیز فعالیت بیشتر غده های هورمونی را تنظیم می کند. این غده با رهایی هورمون هایی به نام هورمون های تحریک کننده به درون خون باعث ترشح هورمون های دیگری از سایر غده ها می شود. برای مثال، هورمون تیروئیدی TSH با اثر بر غده ی تیروئید باعث افزایش ترشح هورمون های تیروییدی( T۳ و T۴ ) از این غده می شود. از سوی دیگر، فعالیت ترشحی خود غده هیپوفیز در نظارت بخشی از مغز به نام هیپوتالاموس است. هیپوتالاموس با رهایی هورمون هایی به نام هورمون های آزادکننده یا بازدارنده باعث ترشح یا مانع ترشح هورمون های تحریک کننده از هیپیوفیز می شود. برای مثال، هورمون هیپوتالاموسی TRH باعث رهایی TSH از هیپوفیز می شود. سپس TSH با اثر بر غده ی تیروئید بر ترشح T۳ و T۴ از این غده می افزاید. در حالت عادی وقتی میزان T۳ و T۴ در خون افزایش می یابد این هورمون ها با اثر روی هیپوفیز و هیپوتالاموس از میزان ترشح TSH و TRH از غده های مربوط، می کاهند و به طور غیرمستقیم مانع افزایش بیش از اندازه ی خود می شوند.

حال بیماری را در نظر بگیرید که نشانه های پرکاری تیروئید در او دیده شده است. آیا این بیمار به علت اختلال در کارکرد غده ی تیروئید به این عارضه دچار شده یا بیماری او به علت افزایش ترشح TSH از غده ی هیپوفیز است؟ اندازه گیری هورمون های تیروئید( T۳ و T۴ ) و TSH می تواند به علت شناسی بیماری کمک کند.

ـ اگر مقدار هورمون های تیروئیدی(T۳ و T۴) در خون بالا باشد و مقدار TSH پایین باشد، نشان دهنده ی این است که پرکاری تیروئید به علت اختلال در خود تیروئید رخ داده است. برای مثال، در بیماری گریوز(Graves) که مهم ترین عامل پرکاری تیروئید است، به علت واکنش های خودایمنی پادتنی علیه ی گیرنده TSH (در سطح سلول های غده ی تیروئید) ساخته می شود. این پادتن باعث تحریک این گیرنده و افزایش تولید و ترشح هورمون های تیروئید می شود. با افزایش هورمون های تیروئیدی مقدار TSH کاهش می یابد. از این رو، در این بیماران مقدار T۳ و T۴ بالا و مقدار TSH پایین است. تعیین مقدار پادتن ضد گیرنده ی TSH علت شناسی را اصمینان بخش تر می کند.

ـ اگر مقدار هورمون های تیروئیدی و مقدار TSH نیز بالا باشد، ممکن است پرکاری تیروئید به علت اختلال در هیپوفیز رخ داده باشد. سرطانی شدن هیپوفیز یا مقاومت آن به هورمون های تیروئیدی باعث افزایش ترشح TSH می شود. TSH با تحریک غده ی تیروئید مقدار ترشح T۳ و T۴ را افزایش می دهد.(منظور از مقاومت هیپوفیز به هورمون های تیروئید این است که این غده در پاسخ به افزایش T۳ و T۴ مقدار ترشح TSH را کاهش نمی دهد.)

نوع مطلب :
برچسب ها :


چهارشنبه 20 مرداد 1389 :: نویسنده : امین شیرین نیا

خدایا توراسپاس میگویم که نعمت رمضان این فرصت تلاوت قرآن ودعا واستغاثه به درگاهت رادرهمه شرایط به بندگانت ارزانی داشتی.


نوع مطلب : سایر، 
برچسب ها :


چهارشنبه 20 مرداد 1389 :: نویسنده : امین شیرین نیا
  • اوره

اوره در بدن ناشی از شکسته شدن امونیاک است . مقدار آن بر عملکرد مناسب کبد به خاطر سنتز ان و عملکرد مناسب کلیه ها به خاطر دفع ان وابسته است . سطوح پایین اوره در سیروز کبدی دیده می شود و سطوح بالای ان در نارسایی کلیه ها دیده می شود .

اورمیا (Uraemia) ، یک سندروم بالینی است که نشانه های آن بی حالی ، خواب آلودگی ، گیجی ، خارش و پریکارتیت به علت بالا رفتن میزان اوره پلاسما است . (یا به طور صحیح : فراورده های ضایع نیتروژنی - ازتومیا azotaemia )

نسبت اوره ادرار:پلاسما (ادرار به پلاسما) ممکن است ، شاخص بسیار مهمی برای تشخیص oliguria (کم ادراری) ناشی از کلیه ها و یا پیش کلیوی باشد . سطوح بالاتر (۱۰:۱<) در بیماری های پیش-کلیوی دیده می شوند مانند هیپوولومیا در حالی که سطوح پایین در (۴:۱>) در بیماری های کلیوی بیشتر دیده می شود .

اندازه گیری مقدار اوره ادرار ۲۴ ساعته (یا نیتروژن) دفع شده قبلا به عنوان اندیکسی برای اندازه گیری مقدار پروتئین جایگزین شده در  رژیم غذایی استفاده میشد ، اما امروزه ابزار روتین  مناسبی برای تشخیص بیماری ها نیست .

  • کراتینین

کراتینین با کراتین فرق دارد (گفتم اول بگم تا دوستان دچار اشتباه نشوند). کراتین در عضلات ذخیره کننده فسفات است و بعد از دهیدارته شدن کراتین و بدون کاتالیزور،کراتین به کراتینین تبدیل میشود که بعدا از طریق کلیه ها دفع می شود . کراتینین عمدتا از عضلات اسکلتی مشتق و از طریق کلیه ها دفع می شود . سطوح پایین کراتینین در سوء تغذیه و سطوح بالای کراتینین در هیدرولیز ترکیبات عضلانی (رابدومیولیز)و یا اختلال دفع ان (نارسایی کلیوی) دیده می شود . در مورد دوم (یعنی نارسایی کلیوی)،میزان کراتینین بیشتر از ۱۲۰ میکرومولدر لیتر ، کلیرانس کمتر از ۲۵ میلی لیتر در دقیقه را پیشنهاد می کند .

نسبت مناسب کراتینین پلاسما (میلی مول در لیتر) به کراتینی (میکرومول در لیتر) ۱:۱۰است . نسبت کمتر در بیمارن مبتلا به رابدومیولیز مشاهده شده است و نسبت های بالاتر در سیروز کبدی ، سوئ تغذیه ، هیپوولومیا و بیماری هپاتیت مشاهده شده است .

مقدار نسبت کراتینی ادرار به پلاسما ،ممکن است در شناساسی کم ادراری ناشی از کلیه ها و یا پیش-کلیوی مفید واقع شود . نسب زیاد (بیشتر از ۴۰) در بیماری های پیش-کلیوی دیده می شود و مقادیر کمتر (کمتر از ۲۰)در بیماری های کلیوی مشاهده می شود . کلیرانس کراتینین،مقدار فیلتراسیون گلومورولی را اندازه گیری می کند چون فقط مقدار بسیار کمی از کراتینی در کلیه ها بارجذب می شود .

رنج نرمال پلاسما

  • اوره : ۲.۵ تا ۶.۵ میلی مول بر لیتر
  • کراتینین : ۷۰ تا ۱۲۰ میکرومول بر لیتر (بستگی به توده عضلانی و در مرد ها بیشتر)
نوع مطلب : بیوشیمی، 
برچسب ها :


یکشنبه 17 مرداد 1389 :: نویسنده : امین شیرین نیا

تست بررسی سدیمانتاسیون گلبولهای قرمز خون(  ESR )یکی از تستهای رایج در آزمایشگاه های تشخیص طبی میباشد که بنا به درخواست پزشک برای بسیاری از بیماران  انجام میشود. این تست یک تست ارزان قیمت و البته غیر اختصاصی میباشد که نتایج آن همراه با نتایج سایر تستها ارزشمند و کمک کننده میباشد. 

تست بررسی سدیمانتاسیون گلبولهای قرمز خون(  ESR )یکی از تستهای رایج در آزمایشگاه های تشخیص طبی میباشد که بنا به درخواست پزشک برای بسیاری از بیماران  انجام میشود. این تست یک تست ارزان قیمت و البته غیر اختصاصی میباشد که نتایج آن همراه با نتایج سایر تستها ارزشمند و کمک کننده میباشد.  ESR تحت شرایطی مانند بیماری های اتو ایمیون به ویژه روماتیسم مفصلی، در عفونتها، التهابات حاد و مزمن و سرطانها افزایش میابد بنابراین با تنها افزایش میزان رسوب گلبولهای قرمز به تشخیص دقیقی نمیتوان دست یافت.سرعت رسوب گبولهای قرمز خون بر حسب میلیمتر بر ساعت میباشد. در این تست خون گرفته شده همراه با ضد انعقاد سیترات سدیم  در لوله های بلند و باریکی کشیده شده و به صورت عمودی روی پایه های سدیمان قرار داده میشود. پیپت های ESR پیپت های بلندی هستند که از قسمت سر به انتها از 0 درجه بندی شده اند. خون داخل پیپت ها تا عدد 0 کشیده شده و بعد از طی 1 ساعت میزان رسوب گلبولها از عدد 0 تا جایی که پلاسما شفاف وجود دارد خوانده میشود.

 

موارد درخواست این تست:

این تست در موارد مشاهده علائمی مبنی بر التهابات و یا بدخیمی ها و همچنین علائم مربوط به رماتیسم مفصلی مانند درد و ورم مفاصل در خواست میشود. لازم به ذکر است که با توجه به غیر اختصاصی بودن این تست  حتما همراه با سایر تستهای ارزشمند و کمک کننده به تشخیص نهایی مانند الکتروفورز پروتئینهای سرم، اندازه گیری فیبرینوژن و ... بنا به علائم بیمار درخواست میشود. همچنین بعد از تشخیص بیماری این تست به منظور ارزیابی میزان پاسخ به درمان در فرد بیمار به صورت دوره ای درخواست میشود. کاهش ESR  از مقدار قبلی نشانه از بهبودی و افزایش مجدد  آن نشانه ای از عود بیماری میباشد.مقدار نرمال ESR در مردان تا 10 و در زنان تا 20 میلیمتر بر ساعت میباشد.

نوع مطلب : هماتولوژی، 
برچسب ها : ESR، سدیمان،


شنبه 16 مرداد 1389 :: نویسنده : امین شیرین نیا

نوع مطلب : میکروبیولوژی، 
برچسب ها :


پنجشنبه 14 مرداد 1389 :: نویسنده : امین شیرین نیا

محیط آگارخوندار(Blood Agar)

محیط کشت آگار خوندار یکی از محیطهای کشت مغذی است که رشدبسیاری ازباکتریها راتامین می کندوهمچنین ایجاد همولیز برروی این محیط به راحتی قابل بررسی است. برای تهیه این محیط پس ازتهیه آگار پایه لازم است محیط تادرجه چهل تا پنجاه درجه سانتیگراد خنک شود. دراین مرحله پنج میلی لیتر خون تازه به ازای هرصد میلی لیتر محیط افزوده وپس از مخلوط کردن درپلیت های استریل تقسیم کنید  

همولیز Bاستافیلوكوك اوروس

 

محیط شکلاتی

محیط کشت آگار شکلاتی که درآن گلبولهای قرمز به صورت لیز وجوددارد ازمحیطهای کشت مغذی است که رشداغلب باکتریها راتامین میکند. برای تهیه این محیط پس ازتهیه آگارپایه گه همان پایه آگارخوندار است کافی است که خون دردرجه حرارت هشتاد درجه سانتیگراد به محیط اضافه شود

 

محیط مولر هینتون

این محیط به عنوان یک محیط مغذی پایه برای بررسی آنتی بیوگرام مناسب است برای تهیه این محیط پس ازحل نمودن پودر دهیدراته محیط درآب مقطرواتوکلاونمودن محیط رادرپلیت های استریل تقسیم نمایید

 

محیط EMB

این محیط از رشدباکتریهای گرم مثبت جلوگیری می کندوبه عنوان یک محیط انتخابی پایه برای جداسازی باکتری های گرم منفی بسیار مناسب است. کلنی کلی باسیل برروی این محیط به صورت جلای فلزی یا درخشندگی متالیک ظاهر میگردند

 

محیط مک کانکی آگار(Mac)

در این محیط از رشدباکتریهای گرم مثبت جلوگیری می شودوبه عنوان یک محیط انتخابی پایه برای جداسازی باکتریهای گرم منفی مناسب است. کلنی ها  بر حسب استفاده باکتری ازلاکتوز بصورت لاکتوزمثبت(صورتی)ولاکتوز منفی(بی رنگ)ظاهر می شوند

MAC  محیط انتخابی وافتراقی است

ارگانیسم های گرم منفی رشد كرده وگرم مثبت هارشد نمی كنند كه به علت وجود بایل نمك و كریستال ویوله است

 

محیط SS

این محیط از رشدباکتریهای گرم مثبت وبسیاری از باکتریهای گرم منفی جلوگیری می کندوبه عنوان یک محیط انتخابی برای جداسازی سالمونلاوشیگلابخصوص ازنمونه مدفوع بسیار مناسب است

 

محیط بایل اسکولین آگار

این محیط به علت دارا بودن اسکولین وصفرابرای شناسایی آنتروکوک ازسایر استرپتوکوکها بسیار مناسب است. دراین محیط صفرابه برخی از استرپتوکوکها ازجمله آنتروکوک اجازه رشد میدهدوباعث لیز بسیاری از استرپتوکوکها می شودودر صورتی که باکتری قادر به هیدولیز اسکولین باشد گلوکزواسکولتین(یک مولکول الکلی می باشد)آزاد می شود سپس اسکولتین با یون فریک موجود در محیط ایجادکمپلکس سیاه رنگ می شود

 

محیط لیزین آیرون آگار(LIA)

از این محیط برای بررسی توانایی باکتری در دکربوکسیلاسیون و دامیناسیون لیزین استفاده میشود.محیط مزبور را پس از تهیه در لوله های استریل تقسیم نموده و لوله را به صورت شیب دار قرار دهید تا محیط به آرامی سرد و منجمد شود   

 

محیط مانیتول سالت آگار (MSA)

در این محیط به علت حضور 7.5% نمک از رشد بسیاری از باکتریها جلوگیری شده ولی اساتفیلو کوکها به خوبی رشد می نماید . این محیط همچنین حاوی قند مانیتول و معرف فنول رد می باشد و در صورتی استافیلوکوک مورد نظر قادر به تخمیر مانیتول باشد باعث اسیدی شدن محیط و تغییر رنگ معرف به زرد می شود

 

محیط کلیگر آیرون آگار (KIA)

از این محیط برای بررسی توانایی باکتری در تخمیرقند گلوکز و لاکتوز استفاده می شود . پس از تهیه محیط حدود 5 تا 7 میلی لیتر از محیط را در لوله های استریل تقسیم نموده و لوله را به صورت شیب دار قرار دهید تا محیط به آرامی سرد و منجمد شود

 

محیط مالونات

از این محیط برای بررسی توانایی باکتری در استفاده از مالونات سدیم به عنوان منبع کربن استفاده می شود . تغییر رنگ محیط از سبز به آبی نشانه مثبت بودن تست است

 

محیط SIM

از این محیط برای بررسی حرکت باکتری توانایی احیای گوگرد و تولید SH2 و تست اندول استفاده می شود.

میحط کشت مانیتول سالت آگار

 

محیط کشت EMB  

 

محیط کشت مولر هینتون آگار

نوع مطلب : میکروبیولوژی، 
برچسب ها :


دوشنبه 11 مرداد 1389 :: نویسنده : امین شیرین نیا

مایع پلور یا افیوژن پلور،  جمع شدن مایع در فضای پلور (جنب) می باشد. فاصلة بین ریه و دیواره قفسه سینه را فضای جنبی می گویند. مایع ممكن است دارا یا فاقد سلول و تركیبات آن شبیه سرم باشد (با پروتئین كمتر). این نوع مایع را ترانسودا (Transudate) می گویند كه اغلب تشكیل آن در نتیجة بیماریهای قلبی، كبدی و كلیوی است مایع پلوری كه دارای تعداد زیادی گلبول سفید و شواهد دیگری از یك پاسخ التهابی باشد معمولاً ناشی از عفونت است، اما بدخیمی ها، آنفاركتوس ریه، یا بیماریهای خود ایمنی كه در آن واكنش بین آنتی ژن – آنتی بادی آغازگر یك پاسخ التهابی است نیز ممكن است مسئول باشند. چنین مایعی اگزودا (Exudate) نامیده می شود و معمولاً این مایع به آزمایشگاه میكروبشناسی ارسال می گردد. این نمونه معمولا بوسیلة آسپیراسیون سوزنی (Thoracentesis) جمع آوری می شود و با نام مایع پلور، مایع توراسنتز یا مایع امپیما (Emphyma fluid) به آزمایشگاه فرستاده می شود. مایع پلور اگزوداتیوی كه دارای تعداد زیادی نوتروفیل بوده و به طور مشخص چركی باشد مایع امپیما نامیده می شود. اپیما متعاقب پنومونی ایجاد می شود، اما سایر عفونت هایی كه نزدیك به ریه ایجاد می شوند (مثلاً عفونت زیر دیافراگم) ممكن است موجب كاستن میكروارگانیسم ها در فضای پلور گردند. باكتریهائی كه از مایع پلور جدا می شوند همان باكتریهائی هستند كه ایجاد پنومونی می كنند مانند استرپتوكوكوس پنومونیه، استافیلوكوك اورئوس، هموفیلوس آنفلوآنزا، انتروباكتریاسه، سودوموناس و باكتریهای بیهوازی. ارگانیسم های بیهوازی در مایع پلور یا امپیما، ثانویه به پنومونی آسپیراسیون یا عوارض آن (آبسه ریوی) هستند و با شیوع كمتر سایر استرپتوكوكها، مایكوباكتریوم توبركلوزیس و مایكوباكتریهای غیرتوبركلوزی، گونه های اكتینومایسس، گونه های نوكاردیا، قارچها و ندرتاً مایكوپلاسما، ویروسها ممكن است از كشت امپیما ایزوله گردند. مایع پلور همانند سایر مایعات استریل بدن باید در یك لوله استریل ویالی كه اكسیژن آن خارج شده و یا به آزمایشگاه منتقل شود. 5-1 میلی لیتر نمونه جهت جداسازی بیشتر باكتریها كافی است، اما مقادیر بیشتر خصوصاً در مورد جداسازی مایكوباكتریوم و قارچها بهتر است، ویالهای انتقال بیهوازی به طور تجاری موجودند. این ویالها در شرایط بدون اكسیژن تهیه شده و درب آنها با چوب پنبه، پلاستیك یا یك درپیچ كوتاه بسته شده و از طریق آنها مایع را به داخل ویال می توان تزریق نمود. مایع پلور را می توان بوسیلة سرنگی كه سر آن بسته شده سریعاً به آزمایشگاه انتقال داد. اما این روش نسبت به ویالهای آماده مزیت كمتری دارد. بیشتر باكتریهای مهم از نظر بالینی به طور مناسب در ظروف انتقال بیهوازی (مانند سرنگ و لوله های درپیچ‌دار استریل)، اگر چركی باشند و مقدار آنها كافی باشد، بمدت كوتاهی زنده می مانند. نمونه هائی كه در سرنگ یا لوله های انتقال بیهوازی به آزمایشگاه می رسند باید حتی الامكان هر چه سریعتر در محیط های معمول هوازی و بیهوازی كشت داده شوند و رنگ آمیزی گرم روی آنها انجام گردد. اگر باسیل های گرم – مثبت با رشته های طویل و نازك دیده شوند، باید گسترش دیگری را جهت رنگ آمیزی اسید – فاست تغییر یافته جهت نوكاردیا آماده نمائیم. باسیلهای رشته ای كه اسید – فاست نباشند معمولا گونه های اكتینومایسس هستند.

نمونه جهت جداسازی مایكوباكتریها و قارچها باید در لوله های درپیچ دار استریل منتقل شوند. حداقل 10 تا 15 میلی لیتر از مایع مورد نظر جهت جداسازی مناسب ارگانیسم هائی كه به تعداد كم در مایع وجود دارند لازم است. نمونه هائی كه مقداری رقیق هستند بوسیلة سانتریفوژ كردن نمونه در g×1500 به مدت حداقل 15 دقیقه تغلیظ می شوند. مایع روئی باید به روش آسپتیك و با استفاده از یك پیپت استریل خارج شده و یك میلی لیتر از مایع روئی جهت مخلوط كردن نمونه باقی بماند. با استفاده از یك پیپت استریل نمونه را چند مرتبه بالا و پائین می كشیم تا رسوب بخوبی به صورت سوسپانسیون درآید. البته باید این كارها را در زیر هودبیولوژیك انجام داد. از سوسپانسیون آماده می توان جهت كشت و تهیه گسترش استفاده نمود. نمونه مایع را جهت بررسی قارچها علاوه بر رنگ آمیزی گرم باید به روش مرطوب نیز مورد آزمایش قرار داد. از هیدروكسیدپتاسیم 10% یا رنگ كالكوفلور سفید می توان جهت مشاهده عناصر قارچی استفاده نمود. علاوه بر اشكال میسیلیومی، مواد حفرة توراسیك ممكن است حاوی اسفرولهای كوكسیدیوئیدس یا سلولهای مخمری جوانه‌دار باشند. محیط های كشتی كه از رشد قارچها حمایت می كنند شامل BHI آگار (كه با خون گوسفند و آگار ممانعت كننده از رشد كپك تكمیل شده است) می باشد. از آنجائیكه گونه های لژیونلا اغلب از مایع پلور جدا می شود، محیط های اختصاصی می تواند جهت جدا كردن این ارگانیسم مورد استفاده قرار گیرد. در این گونه مواد پزشك باید آزمایشگاه را جهت كشت نمونه به منظور جداسازی لژیونلا آگاه سازد.

نوع مطلب : میکروبیولوژی، 
برچسب ها : پلور، جنب،


یکشنبه 10 مرداد 1389 :: نویسنده : امین شیرین نیا

جهت درمان لازم است که حساسیت باکتریها نسبت به آنتی بیوتیکها تعیین گردد. از ساده ترین روشها رقت لوله ای تعیینMIC  وروشهای نفوذ درآگار میباشد

درروش نفوذ درآگار دیسکهای حاوی مقدارمشخص واستانداردآنتی بیوتیک رابروی آگار مغذی که باکتری موردنظر روی آن کشت شده قرار می دهند. این عمل باعث نفوذ آنتی بیوتیک درآگار می شود.

جهت انجام آنتی بیوگرام معمولا از محیطهای کشت مولر هینتون و  آگار خونداروآگار شکلاتی استفاده می گردد. هر چه باکتری نسبت  به آنتی بیوتیک حساستر باشدوغلظتهای کمتر آنتی بیوتیک قابلیت ممانعت از رشد باکتری راداشته باشد قطر هاله عدم رشدبیشتر می شود نتایج این روش به صورت حساس نیمه حساس ومقاوم گزارش می شود.

 

نوع مطلب : میکروبیولوژی، 
برچسب ها : انتی بیوگرام، مولر هینتون اگار،
درباره وبلاگ


وظیفه اصلی رشته علوم آزمایشگاهی شناخت علل ایجاد بیماریهای مختلف و عوامل ایجاد کننده آنها می‌باشد. ابزاری که در تشخیص و درمان بیماری‌های مختلف بکار می‌رود تحت عنوان پاراکلینیک می‌باشد که می‌توان به رشته‌هایی از قبیل رادیولوژی، رشته‌های توانبخشی و پرستاری اشاره کرد.
در این رشته می‌توان به نکته مهمّی اشاره کرد و آن آزمایشگاه‌های مجهز است که طی سال‌های اخیر توسط بخش دولتی و خصوصی گسترش یافته و زمینه مناسبی را برای اشتغال در این رشته فراهم نموده در حال حاضر این رشته در دو مقطع کاردانی و کارشناسی ناپیوسته در اغلب دانشگاههای علوم پزشکی کشور دانشجو می‌پذیرد.
در پایان قابل‌ ذکر است که این رشته به دلیل نیاز به امکانات و وسائل، یکی از رشته‌های پرهزینه است. البته در دانشگاه های علوم پزشکی کشور، اغلب وسائل و امکانات در اختیار دانشجویان قرار می‌گیرد.
کار و تحصیل در این رشته به دلیل خطر بالای آلودگی محیط آزمایشگاهها نیازمند توجه و دقت بالائی است

مدیر وبلاگ : امین شیرین نیا
نویسندگان
نظرسنجی
به کدام یک از رشته های زیر علاقه دارید؟
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
پایگاه اینترنتی امدادگران ایران  www.emdadgar.com

                    
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic