علوم آزمایشگاهی
بهارشفایافتن مسرت پزشک ازدرمان شکربیمارازطراوت جسم درگرورسالت تشخیص توست...
 
 
پنجشنبه 15 مهر 1389 :: نویسنده : امین شیرین نیا

تک یاخته ها(پروتوزوا ها)شامل مجموعه وسیعی از موجودات تک سلولی هستند که تمام اعمال حیاتی انها

توسط یک واحد ساختمانی مجزا انجام میگیرد.

پروتوزئولوژی:علیم است که تک یاخته ها را مورد بررسی قرار می دهد تا کنون بیش از 15000 گونه تک یاخته شناسایی شده است که این عده شامل کلیه پروتوزوئرهای انگل و ازاد است.در تک یاخته شناسی پزشکی تعداد 31-33 ارگانیسم حائز اهمیت است که شکل پاتوژن یا بیماری زای ان ها اهمیت زیادی داشته و اشکال غیر پاتوژن دارای اهمیت کمتری هستند.

ساختمان تک یاخته ها شامل هسته- سیتوپلاسم-غشا-شبکه اندوپلاسمی-دستگاه گلژی-میتوکندری می باشدتنفس به صورت هوازی و بی هوازی انجام میگیرد.توانایی حرکت دارند البته حرکت انها به کمک استطاله های سیتوپلاسمی که از اکتوپلاسم منشا می گیرد رخ می دهد و ساده ترین ان هاپای کاذب است.(pseudopodium).

تاژک  و مژه دارند تکثیر انها به روش های جنسی و غیر جنسی میتواند انجام شود.

 

مالاریا

عامل ایجاد کننده ی مالاریا تک یاخته ای به نام پلاسمودیوم است که از خانواده ی پلاسمودید می باشد که تا کنون بیش از 100 نوع از این خانوداه شناسایی شده.که فقط 4 گونه از ان برای انسان بیماری زا است.

1.plasmodium.falciparum:تب 3 به 1 بدخیم(RBCها تمایل دارند به هم بچسبند که موجب لخته شدن و احتمال انفارکتوس را بالا می برد)

2.p.vivax: تب 3 به 1 خوش خیم

3.:p.ovale تب 3 به 1 خوش خیم

4.p.malariae:تب 4 به 1 خوش خیم

 

مالاریا وخیم ترین بیماری پروتوزوئری  در جهان است که سالیانه بیش از یک صد میلیون نفرا به این بیماری مبتلا می شوند که کودکان مبتلا شده دچار مرگ می گردند.مالاریا از دو کلمه "mal  به معنای بد" و"aria  به معنای هوا" تشکلی شده.این بیماری بیشتر در نواحی بد اب و هوا و باتلاقی دیده میشود.نام های دیگر ان تب نوبه – تب و لرز –تب جنگلی – تب 3به 1 – تب 4 به 1 می باشد.انگل های مالاریای انسانی دارای دو میزبان اختصاصی مهرهدار و بی مهره اند.زندگی جنسی انگل در بدن پشه انوفل ماده و زندگی غیر جنسی در دن انسان طی می شود.پس انوفل ماده میزبان نهایی ان محسوب میشود.

 

      -     علائــــم: تب – لرز- تعرق – کم خونی – بزرگی طحال

-         تشخیص :علائم بالینی – روش های پارازتولوژیک

-         درمــــان: کلروکلین – امودیاکین(در خانم های بار دار)- پیماکین و...

-         کنتـــرل :مبارزه و کنترل فیزیکی – مبارزه شیمیایی - مبارزه ی بیولوژیک

 

         

                             

 

                                                              "چرخه ی زندگی"

 

                                               " نقشه جهانی گسترش مالاریا"

 

 

نوع مطلب : انگل شناسی، 
برچسب ها : مالاریا، پلاسمودیوم، پلاسمودیوم فالسیپاروم، پلاسمودیم مالاریه، پلاسمودیوم اووال، پلاسمودیوم ویواکس،


یکشنبه 11 مهر 1389 :: نویسنده : امین شیرین نیا

شهادت ششمین شمع روشنگر و وصی پیغمبر، تسلیت و تعزیت . . .

 

 

نوع مطلب : سایر، 
برچسب ها :


پنجشنبه 8 مهر 1389 :: نویسنده : امین شیرین نیا


"واکسن"
بسیاری از بیماری ها ی ویروسی،مانند" ابله و فلج اطفال انفولانزا" با داروهای موجود درمان نمیشنود.میتوان با این ویروس ها از طریق پیشگیری،یعنی به کار بردن واکسن،مبارزه کرد.واکســــــــــن محلول حاوی همه یا برخی از انتی ژن های اسیب رسان،اما ضعیف یا کشته شده ی میکروب است.دستگاه ایمینی بدن پس از تزیق واکسن پروتئن های سطحی میکروب ها را شناسایی میکند و با ساختن پروتئین های پادتن به ان پاسخ میدهند.اگر بعدا یک میکروب از همان نوع وارد بدن شود پادتن هایی که قبلا در اثر فعالیت واکسن در بدن حضور دارند با ان میکروب مبارزه می کنند و به طبع این مبارزه یک مبارزه ی از قبل پیش بینی شده برای بدن محسوب میگردد که چنین شرایطی پیروزی را برای سیتم ایمنی به همراه خواهد داشت.
ساختن یک واکسن به روشن مهندسی ژنتیک:
مثلا در بیماری هپاتیت ب ابتدا باید ژنی که پروتئین سطحی این ویروس را رمز میکند جدا کرد،این جداسازی به روش های بسیار دقیقی انجام می شوند،مرحله بعد وارد کردن ژن به ویروس غیر بیماری زا ست.به این ترتیب با وارد کردن ژن رمز کننده ی پروتئین های سطحی هپاتیت،ویروس غیر بیماری زا که نقش میزبان را دارد تغییری در ژنوتیپ ش ایجاد شده که این تغییر زنوتیپی باعث تغییر در فنوتیپ یا ظاهر ویروس میزبان میگردد.به این ترتیب در سطح ویروس میزبان پروتئین های سطحی ویروس هپاتیت به تعداد اندک ظاهر می شود.هم اکنون فعالیت سیستم ایمنی اغاز میگردد به مراتب مبارزه با همچین ویروسی که یک ویروس ضعیف شده از بیماری اصلی محسوب می شود برای سیستم ایمنی اسان تر خواهد بود و در برخورد بعدی سیستم ایمنی با ان می تواند به شدت بیشتری مبارزه کند.

                ویروس هپاتیت ب"بر روی سطح پروتئین های سطحی را مشاهده میکنید"

 

                                                            "ویروس انفولانزا"

نوع مطلب : سایر، 
برچسب ها :


یکشنبه 4 مهر 1389 :: نویسنده : امین شیرین نیا

اسپور

بعضی از باکتری ها وقتی در شرایط سخت از جمله کمبود مواد غذایی(منبع کربن و ازت) ،خشکی و دمای زیاد قرار میگیرند ، دیواره ی ضخیمی دور خود میسازند این دیواره ی ضخیم که تا زمان سازگار شدن شرایط محیطی باقی می ماند را اسپور می گویند. اسپور ها ممکن است دور تا دور ناحیه کرو موزومی باکتری را بگیرند در این حالت است که به انها اندوسپور اطلاق میشود البته در این حالت مقداری از سیتو پلاسم نیز در داخل اندوسپور قرار دارد.

اسپور سازی با تولید ساختار های جدید انزیمها و متابولیت های تازه و همزمان با ان نا پدید شدن بسیاری از اجزای سلول رویشی همراه است.این تغییرات نشانگر فرایند تمایز واقعی است.یک سری از ژن ها که فراورده های انها در تشکیل و ترکیب شیمیایی نهایی اسپور موثرند فعال گشته و در عین حال یک سری دیگری از ژن ها ی فعال در سلول رویشی غیر فعال میگردد. این تغییرات و دگر گونی در ویژگی ترانویسی  RNA پلی مراز با یک پروتئین دیگر پروموتور به نام فاکتور سیگما مشخص می شود پس فرایند تشکیل اسپور یک فراییند تدریجی است که باید ژن های ان تحریک شوند و این تحریک همان تنش های محیطی است.برای رنگ امیزی اسپور میتوان از روش های dornner -fulton- albert استفاده کرد.

محل قرار گرفتن اسپور :

  1. در مرکز باشد.
  2. در انتهای باکتری باشد.
  3. نه خیلی وسط و نه خیلی در انتها ایجاد گردد.

اسپور میتواند اندازه ی باکتری یا بزگتر از ان باشد که در این حالت به فرم "راکت پینگ پنگ "در می اید و به همین نام تشخیص داده میشود.

 شاخصه  باکتری های اسپور ساز باسیلاسه است که همیشه اسپور دارد و دوجنس معروف این خانواده: "باسیلوس(میله ای شکل ها) و کلستریدوم" است.گاهی اوقات غذاهای بسته بندی شده ان قدر حرارت نمی بینند که باکتر اندوسپوردار انها کشته شود.کلستریدیوم بوتولینیم یکی از این باکتری هاست که توکسین( سم )ایجاد شده از ان بر دستگاه عصبی اثر میگذارد و بسیار مهلک است . فردی که از این غذای الوده بخورد دچار بیماری "بوتولیسم" میشود و علائم ان دو بینیو فاج شدگی است.

 

                                       "کلستریدیوم بوتولنیم و اندوسپور ان به فرم راکت پینگ پنگ"

نوع مطلب : میکروبیولوژی، 
برچسب ها :


جمعه 2 مهر 1389 :: نویسنده : امین شیرین نیا

  لحظه به لحظه این فصل هم مال شماست......

                                                             موفق باشید!!!

                                   "پاییزتون مبــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــارک"

نوع مطلب : سایر، 
برچسب ها :


پنجشنبه 1 مهر 1389 :: نویسنده : امین شیرین نیا

  کپسول باکتری ها

کپسول باکتری ها یک لایه لو ابی یا گلیکوکالیس است که بیرونی ترین لایه ی سلول باکتریایی را میپوشاند.کپسول در همه ی باکتری ها وجود نداری.اما باکتری هایی که دارای کپسول اند چند ویژگی دارند اول اینکه کلنی این باکتری ها حالت کره ای و کش دار دارد(smooth) و در رنگ امیزی های مختلف رنگ نمیگیرد.

باکتری فاقد کپسول کلنی خشک و خشن دارند (rough) گاها ضخامت کپسول از باکتری خیلی بیشتر است.باکتر های کپسول دار بیماری زا اند و کپسولشان عامل چسبندگی و مقاومت انها و در واقع بیماری زایی میشود به این حالت" پاتوژنی سیته "میگویند یعنی بیماری زایی.خاصیت دیگری که ایجاد میکنند انتی ژنیک بودن است و انتی فاگوسیتوز.

بعضی کپسول ها مخصوصا پلی ساکاریدها در آب حل میشوند.اما بعضی پلی پپتیدی بوده و از اسید امینه دی گلوتامیک استفاده میشود و بعضی از ترکیبی از هردو اند.

کپسول ها در باکتری های جوان ضخامت بیشتری دارند بنابراین باید در محیط های غنی کشت داده شوند تا ضخامت کپسول مطلوب باشد برای رنگ امیزی.رنگ امیزیی کپسول ها به روش نگروزین-His-انتونی انجام میگیرد.در دو روش اخر دقت کار بالا تر است ونتیجه ی کار هم به مراتب واضح تر و بهتر خواهد بود.مشاهده ی کپسول هم در ازمایشگاه با عدسی 100 میکروسکوپ های نوری صورت میگیرد.

نوع مطلب : میکروبیولوژی، 
برچسب ها :
درباره وبلاگ


وظیفه اصلی رشته علوم آزمایشگاهی شناخت علل ایجاد بیماریهای مختلف و عوامل ایجاد کننده آنها می‌باشد. ابزاری که در تشخیص و درمان بیماری‌های مختلف بکار می‌رود تحت عنوان پاراکلینیک می‌باشد که می‌توان به رشته‌هایی از قبیل رادیولوژی، رشته‌های توانبخشی و پرستاری اشاره کرد.
در این رشته می‌توان به نکته مهمّی اشاره کرد و آن آزمایشگاه‌های مجهز است که طی سال‌های اخیر توسط بخش دولتی و خصوصی گسترش یافته و زمینه مناسبی را برای اشتغال در این رشته فراهم نموده در حال حاضر این رشته در دو مقطع کاردانی و کارشناسی ناپیوسته در اغلب دانشگاههای علوم پزشکی کشور دانشجو می‌پذیرد.
در پایان قابل‌ ذکر است که این رشته به دلیل نیاز به امکانات و وسائل، یکی از رشته‌های پرهزینه است. البته در دانشگاه های علوم پزشکی کشور، اغلب وسائل و امکانات در اختیار دانشجویان قرار می‌گیرد.
کار و تحصیل در این رشته به دلیل خطر بالای آلودگی محیط آزمایشگاهها نیازمند توجه و دقت بالائی است

مدیر وبلاگ : امین شیرین نیا
نویسندگان
نظرسنجی
به کدام یک از رشته های زیر علاقه دارید؟
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
پایگاه اینترنتی امدادگران ایران  www.emdadgar.com

                    
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic